Co teď potřebují ovocné stromy? Jedna věc je v květnu životně důležitá

Výskyt plevele snižujeme zejména kolem keřů, malin a jahod. Kdekoli je to možné, snažíme se půdu kolem dřevin nastlat. Stromy, které nejsou vysazeny déle než dva roky, by neměly rodit, neboť by to zabrzdilo jejich růst. Proto zmenšujeme úrodu odstraňováním odkvetlých soukvětí nebo odtrháváním mladých plodů.

U ovocných stěn, palmet a kordonů odstřiháváme nežádoucí výhonky, dokud jsou měkké, zelené a krátké. Na jabloních i hruškách sledujeme, zda nejsou napadeny obalovačem jablečným. V menších zahrádkách postačí k boji s obalovačem feromonové lapače. Sledujeme i výskyt škůdců na švestkách, tam ale proti nim použijeme chemii. Odstřiháváme také nežádoucí výhonky na třešních.

Hlídáme broskve a nektarinky

Když plody na palmetách nebo stěnách dorostou přibližně do velikosti lískovce, přetrháme je tak, aby přibližně na 10 centimetrů zůstal jeden malý plod. Kdybychom je nechali hustěji, zmenšila by se jejich velikost. Koncem května dáváme pozor na napadení svilušky a mšicemi. Palmetové stromy zastřihujeme tak, aby vytvořily požadovaný tvar.


Keřík, co krásně kvete a voní jako skořice. Když ho správně přesazujete
Co určitě nezanedbat

V květnu je už dost teplo, proto je třeba dávat pozor, aby rostliny netrpěly nedostatkem vody. Týká se to i ovocných stromů. Právě pro ně je voda v tomto období životně důležitá, protože jejím dostatkem je podmíněno zakládání plodů. A to nejen v období zakládání, ale také těsně po něm. Bez dostatečného zavlažování mladé plůdky nebudou růst a pokud je vody nedostatek, tak často i opadávají. Proto je třeba nyní ovocné stromy zalévat opravdu vydatně.

Gardening at spring. Planting tree in garden. Senior man watering planted fruit tree at his backyard

Vyvazujeme poplazy malin

Nové poplazy ostružin a malin postupně svisle přivazujeme, abychom je oddělili od rodících poplazů. Budou tak i méně náchylné k napadení chorobami. Půdu kolem malin pravidelně zbavujeme plevele, přičemž dáváme pozor, abychom nepoškodili mělce uložené kořeny rostlin. Z angreštu odstraňujeme koncem měsíce přibližně každou druhou bobuli, získáme tak větší plody. Půdu pod jahodami poryjeme slámou, abychom ochránili jahody od zablácení a slizňáků. Jahody ošetříme proti plísni šedé a na stálerodících odrůdách odstraníme květní poupata.

Exit mobile version