Důležité technické parametry pro výběr perlátoru

Spočítali jste si své platby za spotřebu vody a rozhodli se s tím konečně něco udělat? Skvělým řešením je pořízení perlátoru. Ten nejenže provzdušní vodu, ale také sníží její spotřebu. Na jaké technické parametry se při jeho výběru zaměřit a jako zvolit perlátor, který vám bude po všech stránkách vyhovovat?

Typ závitu

Při výběru perlátoru je typ závitu tím prvním, na co byste se měli zaměřit. Závit může být na perlátoru vnitřní nebo vnější. Setkat se můžete i s perlátorem, který má oba typy závitů. S tím je pak situace o něco jednodušší, protože ho namontujete na větší množství vodovodních ramínek.

Typ samotného perlátoru

Kromě klasických napevno instalovaných perlátorů se můžete setkat také s jejich kloubovou variantou. Existují také prodloužené perlátory s hadicí, kterou je možno manipulovat a tak třeba zajistit sprchování nádobí, aniž by bylo potřeba pořizovat speciální baterii. Za zmínku stojí také velikost perlátoru. Větší obvykle zajistí větší provzdušnění a sníží spotřebu vody.

Úroveň filtrace

Některé perlátory jsou vybaveny vestavěnými filtry, které mohou pomoci vyčistit vodu a zabránit ucpání kohoutku. To může být výhodné zejména v případě, že žijete v oblasti s tvrdou vodou. Materiály použité k výrobě perlátoru jsou také důležité, protože ovlivňují jeho trvanlivost a spolehlivost. Vybírejte perlátory vyrobené z kvalitních materiálů, které nebudete muset tak často měnit a poradí si i s agresivnějšími usazeninami.

Ohlídejte si průměr baterie a úroveň regulace průtoku

Před zakoupením perlátoru je důležité změřit průměr vaší baterie. Standardní baterie mají průměr 24 mm a pro tuto velikost jsou perlátory vyrobeny. V některých domácnostech však mohou být baterie s menším průměrem, a to 18 mm, proto si před nákupem perlátoru musíte být jisti velikostí. Měli byste také znát limity průtoku vody. Perlátory mají horní limit průtoku vody 14 litrů za minutu (podobně jako u běžné baterie) a dolní limit je 4-6 litrů za minutu. Některé typy perlátorů umožňují regulaci pomocí gumiček, které lze do perlátoru vložit před jeho instalací na vodovodní kohoutek. Právě počtem a sílou vložených O-kroužků lze regulovat průtok vody perlátorem.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram