Můžete jej pěstovat jako nenáročnou okrasnou i užitkovou trvalku. Gurmány je však ověřeno, že když chcete od krvavce menšího plnou hodnotu v kuchyni, musíte ubrat z jeho vizuální působivosti. Rozhodnutí zůstává na vás.
Jak už jeho název napovídá, v lidovém léčitelství se krvavec menší využívá v souvislosti s nejvzácnější tekutinou. Čistí ji, ale také tlumí menstruační bolesti a pomáhá při zacelování ran. Kromě toho prospívá mokvajícím kožním defektem, podporuje činnost srdce a stimuluje trávení.
Dva přínosy jedním zákrokem
Pochopitelně, účinky na zdravotní stav – než ve všech podobných případech – raději konzultujte se svým lékařem. Před zužitkováním zástupce čeledi růžovitých krvavců menšího (Sanguisorba minor) v kuchyni to dělat nemusíte. Praxí osvědčená rada zní, že listy této bylinky nabudou intenzivnějšího aroma, když včas odstraníte květiny s hnědočerveným kalichem a purpurovými pylnicemi. Zároveň takovým zákrokům zabráníte samovolnému rozptylu semen a následnému nežádoucímu množení rostliny na zahradě.
Bez tepelné úpravy
Krvavec menší na jazyku připomíná okurku. Má kořeněný nádech a příjemně hořkou dochuť. Pro gastronomické zpracování sbírejte mladé lístky přibližně do června včetně. Starší jsou tvrdé a vyprchané. Nejlépe chutnají čerstvě utržené a nasekané, a to bez tepelné úpravy: například v dresincích či zeleninových salátech, respektive jako součást pestré přílohy k hlavním jídlům. Uplatnění však najdou i ve vařených omáčkách jako ingredience citlivě přidávaná zcela na závěr kulinářského procesu.
Uprostřed léta myslete na podzim
Nadbytečnou úrodu si můžete vysušit a zamrazit. Šmrnc tím ovšem samozřejmě ubude. Týká se to i rostlin s věkem od tří let. Ještě stále však v úvahu přichází přidání do másla nebo octa. Krátce po rozvinutí jsou jedlé i květiny uspořádané ve vrcholových hlávkách na dlouhém stonku vysoko nad růžicí světle zelených přízemních listů. Pokud krvavec menší dorůstající přibližně po kolena razantně zkrátíte na přelomu července a srpna, podnítíte tím podzimní další kolo rašení.
Přetřídění na čtvrt metru
Mrazuvzdorný krvavec menší si ještě stihnete založit i tuto sezónu. Počítejte ovšem s tím, že ze semen vzchází zhruba měsíc. Preferuje slunečné stanoviště s hlinito-písčitým a vápenatým dobře propustným substrátem a nárokuje si na přetřídění až na 25 cm. Poskytnete mu tím dostatek vzduchu a zároveň lepší ochranu před škůdci. Při selekci ponechte jen nejsilnější rostlinky.
Zálivku směřujte k zemi
Ve standardně na živiny bohaté půdě se zapracovaným vyzrálým kompostem nebo rohovinou nemusíte krvavec menší průběžně hnojit. Stačí mu i mírná zálivka, ale myslete na to, že suchá zemina, kterou snáší ve volné přírodě, ho v záhonu obírá o svěžest. Listy však neoživujte vodou, směřujte ji k zemi. Krvavcem menším si můžete doplnit i zásobárnu bylinek v nádobách na balkoně nebo terase.