Která trvalka se dá také jíst? Chutí připomíná okurku a je dokonce léčivá

Můžete jej pěstovat jako nenáročnou okrasnou i užitkovou trvalku. Gurmány je však ověřeno, že když chcete od krvavce menšího plnou hodnotu v kuchyni, musíte ubrat z jeho vizuální působivosti. Rozhodnutí zůstává na vás.

Jak už jeho název napovídá, v lidovém léčitelství se krvavec menší využívá v souvislosti s nejvzácnější tekutinou. Čistí ji, ale také tlumí menstruační bolesti a pomáhá při zacelování ran. Kromě toho prospívá mokvajícím kožním defektem, podporuje činnost srdce a stimuluje trávení.

Dva přínosy jedním zákrokem

Pochopitelně, účinky na zdravotní stav – než ve všech podobných případech – raději konzultujte se svým lékařem. Před zužitkováním zástupce čeledi růžovitých krvavců menšího (Sanguisorba minor) v kuchyni to dělat nemusíte. Praxí osvědčená rada zní, že listy této bylinky nabudou intenzivnějšího aroma, když včas odstraníte květiny s hnědočerveným kalichem a purpurovými pylnicemi. Zároveň takovým zákrokům zabráníte samovolnému rozptylu semen a následnému nežádoucímu množení rostliny na zahradě.

Bez tepelné úpravy

Krvavec menší na jazyku připomíná okurku. Má kořeněný nádech a příjemně hořkou dochuť. Pro gastronomické zpracování sbírejte mladé lístky přibližně do června včetně. Starší jsou tvrdé a vyprchané. Nejlépe chutnají čerstvě utržené a nasekané, a to bez tepelné úpravy: například v dresincích či zeleninových salátech, respektive jako součást pestré přílohy k hlavním jídlům. Uplatnění však najdou i ve vařených omáčkách jako ingredience citlivě přidávaná zcela na závěr kulinářského procesu.

Uprostřed léta myslete na podzim

Nadbytečnou úrodu si můžete vysušit a zamrazit. Šmrnc tím ovšem samozřejmě ubude. Týká se to i rostlin s věkem od tří let. Ještě stále však v úvahu přichází přidání do másla nebo octa. Krátce po rozvinutí jsou jedlé i květiny uspořádané ve vrcholových hlávkách na dlouhém stonku vysoko nad růžicí světle zelených přízemních listů. Pokud krvavec menší dorůstající přibližně po kolena razantně zkrátíte na přelomu července a srpna, podnítíte tím podzimní další kolo rašení.

Přetřídění na čtvrt metru

Vegetable garden in late summer. Herbs, flowers and vegetables in backyard formal garden. Eco friendly gardening

Mrazuvzdorný krvavec menší si ještě stihnete založit i tuto sezónu. Počítejte ovšem s tím, že ze semen vzchází zhruba měsíc. Preferuje slunečné stanoviště s hlinito-písčitým a vápenatým dobře propustným substrátem a nárokuje si na přetřídění až na 25 cm. Poskytnete mu tím dostatek vzduchu a zároveň lepší ochranu před škůdci. Při selekci ponechte jen nejsilnější rostlinky.

Zálivku směřujte k zemi

Ve standardně na živiny bohaté půdě se zapracovaným vyzrálým kompostem nebo rohovinou nemusíte krvavec menší průběžně hnojit. Stačí mu i mírná zálivka, ale myslete na to, že suchá zemina, kterou snáší ve volné přírodě, ho v záhonu obírá o svěžest. Listy však neoživujte vodou, směřujte ji k zemi. Krvavcem menším si můžete doplnit i zásobárnu bylinek v nádobách na balkoně nebo terase.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram