Které nádoby rozhodně nepoužívat k pěstování rostlin

Květináči lze rozjasnit tmavé kouty nebo upoutat pohledy tam, kde je potřeba. V obchodech máme na výběr mnoho tvarů, velikostí a materiálů. Některé nádoby však pro pěstování rostlin nejsou vůbec vhodné, v jiných se zase vegetaci daří. Podle čeho a jak tedy květináče vybírat?

Při výběru nádob na pěstování zohledňujeme několik kritérií. Kromě vizuální stránky je třeba brát v úvahu i tu praktickou. Tedy myslet na to, jakou rostlinu nebo rostliny chceme v konkrétní nádobě pěstovat a také kde přesně bude nádoba umístěna. Květiny určené k použití venku by měly mít drenážní otvory. Čím větší nádoba, tím více zeminy se do ní vejde. Rostliny tak budou dobře chráněny v létě před vysycháním a v zimě před mrazem.

Ne všechny nádoby mohou být květináčem

Nádoby s úzkými hrdly nejsou vhodné k vysazování, protože jediný způsob jak přesadit rostlinu, je rozbít nádobu. Tyto nádoby jsou však pěkné i bez rostlin a vytváří zajímavé pohledové dominanty. Naopak nádoba postavená z cihly, kamene nebo betonu je vlastně vyvýšený záhon, který může posloužit k pěstování květin, bylinek i jako základ pro skalku. Neglazované terakotové nádoby ponoříme před vysazováním na několik hodin do vody. Po nasáknutí vodou je vysteleme plastovou fólií. Dno fólie propícháme.

I na materiálu záleží

Dřevěné nádoby velmi dobře izolují kořeny rostlin a chrání je tak před výkyvy teplot. Mají rozličný vzhled, mohou to být truhlíky, sudy nebo i takzvané. versaillské bedny (na obr.). Dřevo však potřebuje větší péči než jiné materiály. Jeho životnost můžeme prodloužit ochrannými nátěry nebo tím, že nádobu vysteleme plastovou fólií. Do terakotového květináče s otvory můžeme vysadit jahody, bylinky nebo plazivé rostliny. U terakotových nádob je třeba ověřit si u prodejce jejich odolnost vůči mrazu. Glazované hliněné květináče jsou odolnější než terakotové.

Rubber plant care and maintenance

Nepodceňujme ani bezpečnost

Při hledání místa pro závěsnou nádobu je třeba zohlednit kromě estetického a pěstitelského hlediska i bezpečnost. Nádoby plné zeminy a rostlin mají značnou hmotnost a potřebují spolehlivou nosnou konstrukci a kotvení. Vhodná jsou místa v závětří a také je třeba předem promyslet způsob zalévání rostlin. využitím kladkového závěsu. Závěsné nádoby působí pěkně jen tehdy, když jsou zcela zaplněny rostlinami. Po vysazení do závěsných nádob rostliny dobře polijeme a nádoby nejprve necháme pár dní stát na stinném místě, aby se rostliny ujaly.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram