Kdo má zahradu, ten ví, kolik je v ní na jaře práce. Třeba rýt, sít, sázet, hnojit, ořezávat, sekat, zalévat … Všechno chceme stihnout za pár dní, například o víkendu. Ortoped to vidí jinak. Není sice odborník na zahrádkářské práce, ale zato ví, kolik lidí k němu do ambulance chodí na jaře s problémy, které si způsobily na zahradě.
Podle ortopeda Josefa Vojtaššáka jsou při práci na zahradě nejvíce rizikové ty pohyby, na které nejsme zvyklí, respektive na ně není uzpůsoben náš pohybový aparát. „Za rizikové považujeme kombinace pohybů, které obsahují rotaci a ohýbání, zvedání břemen a většinu prudkých, švihových pohybů. Pokud se pohyby provádějí technicky správně a pomalu, bez přítomnosti prudkých pohybů, eliminujeme riziko poškození jednotlivých struktur pohybového aparátu,“ vysvětluje lékař.
Práce až do vyčerpání?
Pokud si nedáme pozor, při práci na zahradě si můžeme přivodit i bolesti. Když jsou pohyby ostré a zátěž enormní, dříve či později nás čeká bolest a přetížení zad, kloubů, ramen i rukou. „Nepřiměřená zátěž vede k rozvoji nepříjemných bolestivých stavů, otoků ak omezení hybnosti kloubů,“ upozorňuje Jozef Vojtaššák.
Jak se vyhnout bolestem
Práce v zahradě je třeba provést, odborník však doporučuje minimalizovat riziko nepříjemných bolestí vhodnou prevencí. „Těžkou fyzickou práci doporučuji dělat po etapách s dostatečným časem na odpočinek. Při práci je dobré používat takové pohybové vzorce, abychom nepociťovali bolest pohybového aparátu a používat také vhodné ochranné pomůcky. Pokud jsou klouby nebo páteř postiženy chronickým onemocněním, je rozumné používat ortézy, bederní pás a podložky ke zmírnění tlaku,“ doporučuje ortoped.
Kdy je čas na pauzu
Je nám jasné, že člověk se někdy ani při nejlepší vůli a důkladné prevenci úrazu nebo bolesti nevyhne. Tehdy je nejvyšší čas dát si pauzu. „Základem je přerušení fyzické aktivity a aplikace protizánětlivé léčby. Ta má většinou také kombinovaný analgetický účinek, například pokud je v krému na svaly a klouby použita molekula aceklofenak. Pokud bolesti po krátké domácí léčbě, která může trvat od několika hodin do pár dní, neustupují, doporučuji odborné vyšetření,“ radí lékař.