Červená barva v interiéru – ano či ne?

Při použití červené v interiéru, zvláště pokud jde o domácí prostory, je třeba být velmi opatrný a řídit se zásadami, které dobře fungují. Červenou totiž nepřehlédnete.

Finišujeme s rozsáhlou rekonstrukcí našeho prvního společného bytu (70 m2) a narazili jsme na další dilema. Oba s přítelem máme velmi rádi červenou. Na autech, oblečení a také sedačku do obývacího pokoje jsme si již objednali červenou. Plánovali jsme jí dát v zařizování prostor, ale blízcí nás přemlouvají, takže teď i my sami váháme. Myslíte, že červená je nevkusná? Maria F, Vyhne, email.

Nepřehlédnutelná červená

Nevkusná rozhodně není, ale při jejím použití v interiéru, zvláště pokud jde o domácí prostory, je třeba být velmi opatrný a řídit se zásadami, které dobře fungují. Červenou totiž nepřehlédnete, to je fakt. Je výrazná, živelná, energická. Klidně by mohla být synonymem vášně. Je ostrá jak chilli papričky, ale evokuje v nás i STOP! a POZOR!, protože se často používá na různých značeních. Možná právě proto ji vaši blízcí vnímají jako výstražnou barvu, která doma, na místě, kde máme relaxovat a dostat se do pohody, nemá co hledat.

Ale! Pokud ji použijete s mírou, vašemu interiéru může právě tato barva dodat šmrnc. O červené barvě se říká, že podporuje chuť k jídlu, stejně je o ní dobře známo i to, že podněcuje vášeň; v případě prudké a vznětlivé povahy bychom se jí měli vyhnout – podporuje totiž agresivitu. Musí se jí však uznat, že je krásná a jedinečná.

Minimalistic retro style home interior. Scandinavian living room.

Pokud ji použijete hodně, její intenzita může jakýkoli prostor přeměnit na vrchol nevkusu, kde se nikdo nebude cítit dobře. Vymalovat celou místnost červeně by nebylo zrovna šťastné rozhodnutí.

Hülsta

Kromě výše zmíněného je třeba brát v úvahu i fakt, že červená opticky zmenšuje prostor, takže byste se cítili stísněně. Naopak, velmi dobře uděláte, pokud si domů vyzdobíte přiměřeným množstvím červených doplňků. Výborným začátkem je vaše červená sedací souprava, v zahraničí jsou trendem například červené vchodové dveře, no a chcete-li začít postupně, zkuste v jiné místnosti vsadit na červené závěsy, chodbu osvěžit červeným běhounem, koupelnu zase soupravou ručníků s červeným vzorem a do ložnice postačí dva ozdobné polštáře s decentním potiskem.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram